^Powrót

Strona Główna

Maria Leszczyńska 1943 - 2024

Dnia 19.12.2024r. odeszła od nas Pani Maria Leszczyńska – Przewodnicząca Stowarzyszenia „Subsidium” i Kierownik Poradni Terapii Uzależnień w Zgorzelcu.

Łączymy się w żalu z rodziną Pani Marii.

Pani Maria Leszczyńska jest osobą zasłużoną dla Miasta Zgorzelec. Świadczy o tym order, nadany przez Radę Miasta, który za życia otrzymała, ale przede wszystkim jej działalność, którą postaramy się opisać poniżej.

Początki Jej działalności miały miejsce w nieistniejącym już "medyku", czyli Liceum Medycznym im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu. Opowiadała, że jako młoda dziewczyna chciała pomagać ludziom pełniąc zawód pielęgniarki. Pomimo takiego wykształcenia w Liceum pełniąc rolę edukatora, przyczyniła się do wyuczenia zawodu pielęgniarki znacznej rzeszy absolwentek w/w placówki edukacyjnej. Edukacją zajmowała się również w późniejszym okresie swojego życia wykładając m.in. w Kolegium Karkonoskim w Jeleniej Górze.

Pomimo braku realizacji siebie w zawodzie pielęgniarki, słowo pomagać, było tym słowem, którym charakteryzowała się cała dalsza kariera zawodowa i społeczna Pani Marii Leszczyńskiej.

Następny przystanek  - Pomoc Społeczna. Początkowo w randze Wice-Dyrektora Szpitala w Zgorzelcu (opieka społeczna była połączona ze służbą zdrowia), następnie jako samodzielne stanowisko Kierownika pod zwierzchnictwem Urzędu Miasta Zgorzelec. Jako specjalista ds. organizowania pomocy społecznej, można z pełną odpowiedzialnością wskazać, że Pani Maria Leszczyńska walnie przyczyniła się do ukształtowania i rozwinięcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu. Podczas wieloletniej pracy w MOPS'ie magister Maria Leszczyńska zawsze wychodziła naprzeciw ludzkim potrzebom. Nie potrafiła zostawić klienta MOPS'u bez odpowiedniej pomocy. Szukała kompromisów między możliwościami budżetowymi ośrodka, a potrzebami osób korzystających z systemu pomocy. Pomagała również pracownikom, inspirując i zachęcając do poszerzania swoich kwalifikacji zawodowych. 

Kolejnym przystankiem i jak się okazało ostatnim zawodowym, była Poradnia Uzależnień w Zgorzelcu. Tutaj również, z raczkującej placówki pomocy osobom uzależnionym, wykreowała miejsce szerokiego wachlarza działań na rzecz osób uzależnionych i ich rodzin. Przez ponad 30 lat na stanowisku kierowniczym, pod egidą Wielospecjalistycznego Szpitala - SP ZOZ w Zgorzelcu stworzyła bliźniaczy (Poradnia Terapii Uzależnienia od Substancji Psychoaktywnych i Poradni Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia) system wysokiej jakości świadczeń medycznych i pomocowych dla ludzi uwikłanych w uzależnienia. Żeby uzyskać profesjonalne podejście  do klienta, nieustannie motywowała i namawiała do rozwijania kompetencji zawodowych swoich podwładnych. Jednym z takich świadczeń jest program leczenia substytucyjnego metadonem. Warto nadmienić, że Program metadonowy w Zgorzelcu, w okresie powstania, był trzecim tego typu leczeniem w Polsce. Ofertę takiego leczenia, w owym czasie miała jedynie Warszawa i Szczecin. Wiele Programów metadonowych w Polsce, które powstały w późniejszym czasie obsługiwała kadra przeszkolona w tut. poradni (m.in. z Wrocławia, z Głogowa, z Zielonej Góry i z Kostrzynia nad Odrą itd.). Szkoliliśmy również, w ramach tzw. Wizyt Studyjnych, pracowników placówek medycznych byłych republik ZSRR (m.in. Kirgistan, Uzbekistan, Azerbejdźan, Tadżykistan, Armenia itd.) w zakresie prowadzenia programu metadonowego. Przepisy dot. prowadzenia Programu metadonowego w tamtym czasie wymagały utworzenia stowarzyszenia - kolejna inicjatywa Pani Marii Leszczyńskiej. Powstało Stowarzyszenie Profilaktyki i Profesjonalnej Pomocy Osobom Uzależnionym "Subsidium". Ponownie słowo pomoc było inspiracją Pani Marii do działania. Stowarzyszenie "Subsidium'" od 28 lat wspiera i rozszerza działania obu Poradni, czym na stałe wpisało się w lokalny system pomocy osobom dotkniętym uzależnieniami.  Nie sposób wymienić wszystkich szkoleń, działań profilaktycznych, festynów i innych przedsięwzięć Pani Marii Leszczyńskiej. Jednak na szczególną uwagę zasługuje otwarcie Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego Anonimowego i Bezpłatnego testowania HIV oraz 13-tu edycji konferencji dot. problematyki HIV/AIDS. Wraz ze zgorzeleckim SANEPID'em, od 13 lat przeprowadzając w/w konferencje, przekazywano rzetelną i aktualną wiedzę w rzeczonym temacie pracownikom SANEPID'ów, Pomocy Społecznej, szkół, opieki zdrowotnej itp. z całego woj. dolnośląskiego.

Pani Maria Leszczyńska angażowała się również w sprawy lokalnej społeczności. Choćby poprzez pełnienie funkcji Radnej Powiatu Zgorzeleckiego pierwszej kadencji. Będąc radną objęła stanowisko Przewodniczącej Komisji Zdrowia Powiatu Zgorzeleckiego, czym walnie przyczyniła się do rozwoju opieki zdrowotnej na poziomie lokalnym.

Przez wiele lat była członkinią Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zgorzelcu, w której to funkcji ponownie kierowała się chęcią pomocy ludziom w sytuacjach kryzysowych oraz przyczyniała się do wypełniania Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi w skali naszego miasta.       

            Pewnie nie wymieniono w powyższym tekście nawet połowy zasług Pani Marii Leszczyńskiej, jednocześnie potrzebne byłoby wydanie wielostronicowej książki, aby opisać zasługi naszej Kierowniczki i Przewodniczącej.

            Inicjowała, kreowała i inspirowała. Tak w dużym uproszczeniu można opisać życie i działalność zawodową Pani Marii Leszczyńskiej. Jesteśmy ogromnie wdzięczni, że było nam dane współpracować z człowiekiem, dla którego stwierdzenie "nie da się, nie warto" było czymś nieznanym, obcym. Dziękujemy za motywowanie do ustawicznego rozwoju. Będzie nam Pani Marii Leszczyńskiej bardzo brakowało.

 

Copyright © 2025. Stowarzyszenie Profilaktyki i Profesionalnej Pomocy Osobom Uzależnionym "Subsidium"  Rights Reserved.